Vojtěch Kadlec se v bakalářské práci věnoval atraktivnímu tématu určení věku pomocí snímků sítnice. Díky své odhodlanosti a pracovitosti rychle propojil akademické téma s praktickým výzkumem ve společnosti Aireen, kde se nyní věnuje inovacím ve využití umělé inteligence pro diagnostiku nemocí.
Vojtěch v posledním ročníku bakalářského studia oslovil zdravotnický start-up Aireen se zájmem o spolupráci na své závěrečné práci. Společnost Aireen využívá umělou inteligenci k analýze digitálních snímků oční sítnice, čímž umožňuje neinvazivní a bezbolestnou diagnostiku chronických onemocnění. „Umělá inteligence ve zdravotnictví, i její konkrétní aplikace v oblasti hodnocení sítnice, které se Aireen věnuje, mně vždy zajímala. Proto jsem neváhal a ozval se se zájmem o spolupráci na psaní bakalářské práce.“ říká Vojtěch.
Vojtěch Kadlec využívá umělou inteligenci k detekci onemocnění sítnice. [autor: Oto Janoušek]
V průběhu své bakalářské práce se biomedicínský student zaměřil na otázku, jak věk ovlivňuje strukturu sítnice. Jeho inovativní přístup brzo opustil hranice akademického výzkumu a přesunul se na pomezí reálných aplikací v oblasti zdravotnictví. „Oční sítnice je jediným místem na lidském těle, které umožňuje přímé a neinvazivní zobrazení mikrovaskulární a nervové tkáně. Díky použití umělé inteligence jsem na ni mohl identifikovat změny, které jsou pouhým okem neviditelné.“ zdůvodňuje Vojtěch úspěch svého výzkumu, představujícího významný pokrok v oblasti diagnostiky.
“Vojtěch během řešení bakalářské práce ukázal své obrovské nadšení a schopnosti pro řešení reálných problémů. Je jedním z těch studentů, kteří chtějí pracovat na smysluplných projektech, které mají aplikační potenciál.” říká jeho školitel Radim Kolář a dodává: “Vojtova práce je perfektním příkladem spojení vzdělání a praktického využití v oblasti biomedicínského inženýrství.”
Analýza digitálních snímků oční sítnice umožňuje neinvazivní diagnostiku. [autor: Oto Janoušek]
V současné době je Vojtěch v Aireen zaměstnán. „Jsem zde součástí týmu, který se věnuje praktickým problémům v oblasti zdravotnictví, jako je diagnostika diabetické retinopatie nebo nově také diagnostika kardiologických onemocnění.“ dodává.
Vojtěchův příběh ukazuje, že i bakaláři mohou dosáhnout významných výsledků a přinést inovace do průmyslového a moderního světa. Pro uchazeče o studium na VUT je jeho příběh motivací, že na této univerzitě nejde jen o teorii, ale i o praktické řešení skutečných problémů a následování svých snů a ambicí.