Tým studentů biomedicíny z FEKT VUT se v rámci soutěže FEKTeams pustil do vývoje aplikace, která by mohla změnit způsob, jakým sledujeme své zdraví. Aplikace Tepovka umožňuje měření tepové frekvence pouze pomocí mobilního telefonu. Inovativní přístup využívající kameru a blesk otevírá cestu k pohodlnému a dostupnému monitorování srdeční aktivity bez nutnosti nosit další zařízení, jako jsou chytré hodinky nebo hrudní pásy.
Rádi bychom, aby naše aplikace byla stejně běžně používána jako dnes aplikace typu Záchranka nebo Nepanikař, které rovněž vznikly na UBMI,“ říká Jakub Kovář, člen vývojářského týmu. „Věříme, že Tepovka může významně přispět k lepší péči o zdraví a zvýšit povědomí o prevenci kardiovaskulárních onemocnění.“
Tepovka detekuje periodické změny v objemu krve pomocí kamery a blesku mobilního telefonu. „Hlavní výhodou naší aplikace je, že měření probíhá přímo na mobilu, což je pohodlné a přístupné pro širokou veřejnost,“ vysvětluje Kovář. Aplikace již nyní nabízí reálné zobrazení fotopletysmografického signálu, v budoucnu bude navíc možné záznam exportovat a sdílet například s lékařem pro podrobnější analýzu. Aplikace je v současné době ve fázi testování, přičemž tým pracuje na dalším vylepšení uživatelského rozhraní a integraci s platformami jako Apple Health.
Tým studentů ve složení Jakub Kovář, Štěpán Zelníček a David Vavroušek plánují vylepšit aplikaci o nové funkce, jako je oxymetr pro měření saturace kyslíkem v krvi, a do daleké budoucnosti i měření krevního tlaku. „Naším cílem je vytvořit nástroj, který bude skutečně užitečný a přístupný pro každého,“ říká Kovář. V současné době studenti pracují také na designu aplikace a optimalizaci uživatelského rozhraní. Před ukončením soutěže FEKT Teams plánuje tým provést menší studii, která ověří přesnost měření aplikace. „Naší ambicí je ukázat, že naše aplikace poskytuje stejně přesné výsledky, jaké poskytují certifikované zdravotnické přístroje. Při porovnání se snímaným EKG signálem se naše hodnoty většinou liší v řádech jednotek, přesněji jen o 1 BPM,“ doplňuje.
Aplikace Tepovka již nyní vzbudila zájem veřejnosti. Na sociálních sítích Instagram a LinkedIn zaznamenala pozitivní ohlasy, zejména v oblasti biomedicínského výzkumu a technologie zpracování biologických signálů. „Doufáme, že se nám podaří inspirovat další studenty biomedicíny k vytváření podobných projektů, které mohou mít skutečný dopad na společnost,“ dodává Kovář.