Veronika Kamenská z UBMI je mistryní Evropy v yoyování

Mistryní Evropy ve sportu, který propojuje techniku a kreativitu, se stala biomedicínská studentka Veronika Kamenská. Na první stupeň stupně vítězů ji přinesla celoživotní vášeň - yoyování.

Na mistrovství Evropy se letos yoyovalo v 9 kategoriích. Veronika Kamenská v kategorii 1A Womens obsadila první místo a stala se tak mistryní Evropy. Veronice se navíc podařilo obhájit mistrovský titul z let 2016, 2017 a 2018. V rozhovoru Veronika přibližuje, jak se jí daří spojit studium s kariérou yoyerky a odhaluje zajímavé technické aspekty yoya.

Veroniko, co pro Vás znamená výhra v ME?

Je to odměna za odvedenou práci. Trénuji před závody několik hodin denně, vymýšlím nové triky, snažím se být lepší, než jsem byla minulý rok.

Jak vypadá tréninkový plán profesionální yoyerky? Trénujete o přestávkách přímo na univerzitě?

Letos jsem přípravu na mistrovství Evropy zahájila hned po návratu z mistrovství světa v Číně. Základ každého freestylu (soutěžní sestavy) je hudba. Při yoyování se nehodnotí jen triky, ale i využití hudby, pódia a také to, jaká je to show. Snažila jsem se si freestyle opakovat vždy o víkendu, kdy jsem měla trochu více času. Hlavní přípravná fáze nastala asi 2 týdny před závody. V tomto období jsem se snažila každý den aspoň hodinu trénovat. Ale i mimo závody si ráda zayoyuju. Yoyo mám stále u sebe, takže i o přestávkách ve škole mě můžete zahlédnout s yoyem v ruce.

Ovládání yoya propojuje kreativitu s technikou a klade důraz na preciznost. Promítají se tréninkové dovednosti do Vašeho života a studia?

Pro mě yoyování je hlavně relax a možnost jak se odreagovat. I když se učím na zkoušku, mám v ruce yoyo a díky tomu se lépe soustředím. Yoyování je zaměřené na detail – při tvorbě freestylu dbám na to, abych yoyovala přesně do hudby, aby triky byly náročné, ale přes to divácky atraktivní.

Je yoyování spíše show, nebo je to kompetitivní disciplína s přímočarým cílem, jako je tomu třeba u sprintu? Podle čeho se posuzuje, kdo je v yoyování dobrý, a kdo ne?

Řekla bych, že yoyování je spíše show, yoyeři se navzájem podporují a fandí si, rozhodně zde není nějaká nevraživá atmosféra. Hodnotí se technické provedení triku a performance. Body zvyšuje například synchronizace s hudbou, nebo show, kterou yoyer předvedl. Počet bodů naopak snižuje třeba to, když závodník musí yoyo opět roztočit, zasukování yoya, nebo jeho utržení. Je to hodně propracovaný systém, protože všechny tyto body se dále normalizují a na základě tohoto se sestaví pořadí.

Profesionální sportovci používají pomůcky vyrobené jim na míru. Dělají se i yoya na míru?

Yoyo může být z různých materiálů, začátečníci používají plastové yoya, běžné závodní yoya jsou buď monometaly nebo bimetaly. Monometaly jsou yoya, které jsou tvořené jen jedním kovem, nejčastěji je to hliník 6068. Bimetaly, jak už název napovídá, jsou složeny ze dvou kovů, nejčastěji už zmíněný hliník 6068 nebo 7075 a ocel. Liší se tvarem a velikostí. Uvnitř každého yoya je kuličkové ložisko a návratový systém, tzv. pady, díky kterým se yoyo může vrátit zpět do ruky yoyera. Na yoyování se používá speciální provázek (string), který se vyrábí z polyesteru. Já závodím s yoyem, které je dělané přímo mě na míru, je to tzv. signature model. Určila jsem si, jak má být těžké, jaký má mít tvar a také i jeho barvu. Můj sponzor mi poslal několik prototypů a postupně jsme ho vyladili tak, aby mi vyhovovalo.