Biomedicínská studentka Veronika Kamenská se svými kolegy Alešem Řezáčem a Tomášem Chlubnou z FITu vytvořila mobilní aplikaci, která pomáhá uživateli rychle a přímo na místě zvládnout panickou ataku. Aplikace Nepanikař pomůže duševně nemocným také při depresi, úzkosti, sebepoškozování či myšlenkách na sebevraždu.
Studenti VUT přiblížili depresivním lidem rychlou psychologickou první pomoc na vzdálenost prstu. Vytvořili totiž mobilní aplikaci, která pomůže uživateli v krizových okamžicích překonat depresi, záchvat úzkosti nebo třeba myšlenky na sebevraždu. Autorka aplikace do vývoje aplikace vložila své zkušenosti: “Myšlenka aplikace pro lidi s duševním onemocněním vznikla již v momentě, kdy u mě propuklo psychické onemocnění. Existovaly sice aplikace v anglickém jazyce, ale byly velmi jednostranně zaměřené např. jen na depresi, nebo jen na panickou ataku. Navíc člověk v krizi není schopen si pokyny z angličtiny překládat.” Aplikace Nepanikař je tak první aplikací svého druhu v češtině.
Aplikace v sobě obsahuje pět modulů, mezi kterými si může uživatel vybrat ten, který nejlépe vystihuje jeho momentální emoční rozpoložení. V nabídce je modul pro rychlou pomoc při depresi, úzkosti a panice, sebepoškozování, myšlenkách na sebevraždu, a posledním modulem je modul nabízející zprostředkování odborné pomoci. Veronika Kamenská objasňuje, na jakém principu je aplikace postavena: “Každý modul nabízí několik funkcí, které uživatelům na místě a okamžitě pomohou. Modul deprese obsahuje tipy na činnosti, které mohou člověku zlepšit jeho stav, jako je cvičení, meditace, poslech hudby, pozorování videí, kreslení nebo řízená relaxace. Součástí je také hledání pozitivních událostí dne nebo plánování aktivit, které motivuje uživatele k vytvoření plánu toho, co by chtěl v nejbližší době dokázat. Zvládnutou aktivitu si může uživatel označit jako splněnou. Další moduly nabízejí různá dechová cvičení, rady, jak se líp vypořádat se svými emocemi, nebo dokonce jednoduché početní příklady, kterými se mohou uživatelé v těžkých chvílích zaměstnat a uklidnit se. Součástí aplikace je také možnost vytvořit si krizový plán, ke kterému se mohou lidé v případě problémů vrátit a řídit se jeho pokyny.
Uživatelé aplikace si její používání chválí. Někteří z nich dokonce pomohli aplikaci Nepanikař testovat. “Aplikaci nám pomáhali pilotovat i lidé s duševním onemocněním. Máme od nich velmi pozitivní zpětnou vazbu,” uvádí Veronika Kamenská. Kromě kladného hodnocení uživatelů si vznik aplikace chválí i psychologové a psychiatři, kteří studentskému týmu pomohli svou expertízou. “Podobná aplikace u nás dosud chyběla a kromě praktického a jednoduchého používání vidím další benefit v tom, že její existence přibližuje úzkostné potíže jako něco, co k životu mnoha lidí patří, za co není třeba se stydět a co se dá úspěšně řešit.”, vysvětluje unikátnost aplikace bohunická psychiatrička MUDr. Zuzana Špačková, která se studenty konzultovala vývoj aplikace. “Nepanikař je přehledná, jednoduchá aplikace, což ji zpřístupňuje i pro lidi, kteří mají jinak s využíváním techniky obtíže. Zatím ji nejvíce doporučuji pro zvládání panických atak. Sami klienti jsou pak překvapení, když je aplikace například přiměje počítat matematické příklady a za chvíli je po panice.”, dodala magistra psychologie Tereza Janásová, která při psychoterapii dospělých a krizové intervenci aplikaci využívá a doporučuje ji svým klientům.
Veronika Kamenská dokázala skvěle využít příležitosti spojené se svým studiem na VUT: “Při vývoji aplikace jsem tým hledala mezi svými kamarády, o kterých jsem věděla, že studují na fakultě informatiky. Já jsem přinesla myšlenku aplikace a celkově i všechny moduly, které aplikace obsahuje, a kluci z FITu tomu dali podobu ve formě funkční aplikace. Náš hlavní programátor využil i zázemí FITu při testování aplikace pro iOS verzi.” Díky jejich práci je aplikace zdarma k dispozici pro platformu Android a vývojáři dále pracují na verzi pro iOS. Vývojáři navíc programátorské komunitě zpřístupnili zdrojové kódy aplikace ve formátu open source.