Kateřina Kočendová se stala vítězkou letošní soutěže Ceny Czechitas o nejlepší dívčí bakalářskou práci v IT. Komisi zaujala svou bakalářskou prací Detekce chůze a stanovení počtu kroků s využitím chytrého telefonu, kterou realizovala na Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT VUT.
Na přelomu roku se Kateřina Kočendová přihlásila do soutěže Ceny Czechitas. Porota složená ze zástupců zapojených firem a Czechitas vybrala čtyři finalistky z Moravy a čtyři finalistky z Čech. Díky tomu mohla Kateřina absolvovat měsíční mentoring s cílem rozvinout nápady, které vyplynuly z její bakalářské práce a připravit se na závěrečnou prezentaci. V den, kdy celý svět oslavuje ženy v IT (25. dubna 2019), na závěrečném galavečeru v Praze odprezentovala své výsledky a zvítězila. Stala se tak inspirací dalším nadaným studentkám, které se zajímavým technickým tématům věnují.
Co Vás vedlo k nápadu přihlásit se do soutěže?
Myslím, že to bylo už 2 roky zpět, když jsem zahlédla na Facebooku reklamu na tuto soutěž. Přišlo mi fajn, že je to soutěž pro holky s bakalářkami v technickém oboru. A za zkoušku člověk nic nedá, v nejhorším bych prostě nepostoupila do dalšího kola, nebyl tedy důvod to nezkusit. Velkou motivací je taky finanční odměna v případě výhry.
Bylo těžké prosadit se v konkurenci skvělých nápadů?
Musím říct, že všechny práce prezentované na finálovém večeru byly zajímavé a velmi dobře zpracované. Porota to musela při rozhodování mít opravdu těžké. Proto byl právě důležitý mentoring, který předchází finálovému večeru. Vyzkoušela jsem si prezentování a dostala jsem také zpětnou vazbu. Myslím, že to mi hodně pomohlo jednu z cen získat.
Získala jste účastí v soutěži zkušenosti?
Na finálovém večeru přijde člověk do kontaktu s lidmi z IT a získá cenné kontakty. Při mentoringu se zase dozví, jak velké IT firmy fungují a jaká je vlastně práce v IT. Firmy mentoring také využívají k nabírání studentů na stáže a jiné studentské pozice. Zkušeností tedy získá člověk v soutěži opravdu hodně.
Co byste poradila studentkám, které by chtěly Váš příklad následovat?
Ať do toho určitě jdou! A to bych asi poradila všem a obecně o studentských soutěžích. Biomedicína je všestranný a pro veřejnost i velmi atraktivní obor a to se pak odráží na hodnocení v takových soutěžích, kdy bývají studenti biomedicíny velmi úspěšní.